رازگشا آغاز شد

نشست خبری آغازین جشنواره ملی رازگشا، با حضور نمایندگانی از نهادهای مختلف و دبیرخانه جشنواره برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه جشنواره، نشست خبری جشنواره ملی اتاق فرار، با نام «رازگشا» ، سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه، با حضور مسیح خدابخشیان نماینده انجمن بازی های فکری وزارت ورزش، حامد حسینی نماینده شورای نظارت بر اسباب‌بازی کانون پرورش فکری و مسعود حسنلو نماینده سازمان تبلیغات اسلامی و دبیر جشنواره برگزار شد.

در ابتدای نشست ، حسینی درباره تاریخچه اتاق فرار در جهان، اظهار کرد: این بازی از سال ۲۰۰۷ در ژاپن شروع شد و بعد در سال ۲۰۱۱ وارد اروپا شد، در کشور ما هم از سال ۹۵ وارد شد، به طوری که در حال حاضر تنها در شهر تهران، نزدیک به ۸۰ مجموعه و بیش از ۱۵۰ اتاق وجود دارد . حسینی در ادامه با طرح این مسئله که در حال حاضر اکثر اتاق های فرار کشور با موضوع ترس و در ژانر وحشت هستند افزود: در ایران در حوزه ژانر های رایج اتاق فرار مسیر اشتباهی را طی می‌کنیم که امیدوارم به سمت ژانر های مهمتر خود نظیر معمایی و ماجرایی برود. اتفاقی که در بسیاری از کشور های دنیا به آن شناخته می شود و جنبه فکری و معمایی جدی تر دارد. به طوری که یکی از لقب های بازی اتاق فرار شطرنج زنده است.

خدابخشیان نیز در این نشست درباره اهمیت طراحی اتاق های فرار گفت: بحث طراحی اتاق فرار یکی از نکات مهم این صنعت است که شامل مباحثی چون طراحی معما، دکوراسیون، مهندسی مکانیزم‌ها و سناریو می شود. در حقیقت ترکیبی از فن و هنر است که اتاق فرار را شکل می‌دهند. این موضوع‌ها در جشنواره رازگشا از نکات کاربردی و کلیدی است.

حسنلو، دبیر جشنواره، در این نشست گفت: جشنواره رازگشا با مسئله اصلی بازی های معما محور و به صورت خاص در گام اول با موضوع ایده پردازی و طراحی اتاق فرار شکل گرفته است. مخاطب اصلی ما همه کسانی هستند که به این سرگرمی ها علاقه دارند و به دنبال فرصتی می گردند تا توانائی های خودشان را در حوزه طراحی و البته در مراحل بعد، راه اندزی اتاق فرار به نمایش بگذارند.

او درباره ارسال آثار به جشنواره اظهار کرد: دبیرخانه جشنواره رازگشا از اول بهمن به صورت رسمی شروع به کار خواهد کرد، علاقه‌مندان در این حوزه می‌توانند ایده‌ها و طرح‌هایی خود را ارسال کنند و تا ۱۵ اسفندماه مهلت ارسال آثار وجود دارد. طرح ها و ایده های ارسال شده در دبیرخانه و هیأت داوران جشنواره ارزیابی می شوند و نفرات برگزیده معرفی می شوند. جوایز پیش بینی شده برای برندگان این جشنواره شامل ۱۰ میلیون تومان برای نفر اول به همراه امکان اجرای طرح برگزیده، ۷ میلیون تومان جایزه برای نفر دوم و ۵ میلیون تومان جایزه برا نفر سوم به همراه استفاده حمایت های اعتباری سازمان‌های مختلف است. همچنین برگزیدگان تا ۱۰ نفر امکانات ویژه اعتباری مختلف در قالب باشگاه ویژه رازگشا در اختیارشان قرار خواهد گرفت.

خدا بخشیان، نماینده انجمن بازی های فکری در ادامه این نشست گفت: این جشنواره حقیقتاً کمک می‌کند تا کسانی که شناخت کامل و جامعی به اتاق فرار ندارند آن را بیشتر بشناسند و بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. کسانی که در حوزه کسب‌وکار اتاق فرار هستند فرصت خوبی برایشان محیا خواهد شد. احساس می‌کنم طرح‌هایی که به عنوان ایده و طرح اتاق فرار به جشنواره ارسال شود قابل تأمل خواهد بود.
وی افزود: در خلال این جشنواره اینستاگرام جشنواره فعال است تا به زتولید محتوای مناسب در حوزه اتاق فرار بپردازد، همچنین در طول جشنواره نشست‌هایی که متخصصان از تجربیاتشان می‌گویند تا علاقه‌مندان آشنا شوند و همچنین وبینارهای تخصصی در حوزه اتاق فرار برگزار خواهد شد. این نشست ها و کارگاه ها می‌تواند کمک خوبی برای افرادی باشد که می خواهند ایده‌هایشان را به طرح جامع تبدیل ‌کنند و به مرحله اجرا برسانند.

حسینی، نماینده شورای نظارت بر اسباب بازی نیز درباره مخاطبان اتاق فرار گفت: اتاق فرار در سالهای اخیر مخاطبان خاص خود را داشته است که البته با ترویج این سرگرمی توسط سازمان های فرهنگی، می توان به رشد مخاطب این حوزه کمک کرد.

حسنلو همچنین در انتهای نشست از نهادهای مختلفی نظیر شورای نظارت بر اسباب بازی کانون پرورش فکری، انجمن بازی های فکری فدراسیون ورزش های همگانی، سازمان تبلیغات اسلامی، مرکز توسعه فعالیت های فرهنگ بنیان، صندوق پژوهش و فناوری سپهر، صدا و سیما که در برگزاری این جشنواره همکاری و مشارکت داشته اند تشکر به عمل آورد و از حمایت نهادها و مجموعه های دغدغه مند در این حوزه استقبال کرد.

«جشنواره رازگشا» رقابتی جذاب، جدید و هیجان‌انگیز برای تمامی علاقه‌مندان به بازی و سرگرمی‌های نوین است. علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند با مراجعه به سایت razgosha.ir از شرایط و قوانین شرکت در این جشنواره با خبر شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *